Muğla Haberleri, Muğla Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Sınır ötesi bisiklet turunun fotoğraf sergisi açıldı

Fotoğraf sergisinin açılışına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Muğla İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Erol Ürküt, Muğla Bisiklet Derneği yönetimi de katıldı. Sergi sonrası Muğla Bisiklet Derneği üyelerinden oluşan 67 bisikletçi Çanakkale Şehitliğine düzenlenen gezi için Muğla’dan yolcu edildi.

2 bin 500 kilometre uzunluğundaki turda çekilen fotoğraflardan bazılarının yer aldığı serginin açılışında konuşan ENVERÇEVKO Derneği Başkanı ve ’Now We Move’ Türkiye Koordinatörü Feridun Ekmekçi, 2015 yılında Kopenhag merkezli ISCA Uluslar arası Spor ve Kültür Birliği tarafından Avrupa’da ilk kez bisiklet tur etkinliği organize edildiğini söyledi. Ekmekci, “Bu etkinlik Muğula merkezli ENVERÇEVKO Derneği ile işbirliği yapmıştır. ENVERÇEVKO uzun yol bisiklet takımı 16 Eylül 2016 Bratislava Europena Mobility Week Avrupa Hareketlilik Haftası ve 17 Eylül 2016’da Viyana kapanış etkinliği katılımı ile turu tamamlamıştır. Bu konsept ile ISCA ve Türkiye bisiklet takımı deneyimleri yeni bir proje hazırlık çalışmalarında birleştirerek AB komisyonu Erasmus+Sport komisyonuna sunmuştur. Alınan proje desteği ile 2 bin 500 km üzerinde pek çok geniş ölçekli etkinlik organize edilip katılım EWoS Beactive kampanyası ve NowWEMove kampanyaları desteği sağlanmıştır. Budapeşte’de Türkiye Büyükelçimiz ziyaret edilmiş, Kosice’de EWoS Avrupa Spor Haftası resmi açılış etkinliklerinde AB komisyonu Eğitim, Kültür, Spor, Gençlik komisyonu başkanı ile görüşüldü” dedi.

ENVERÇEK Derneği Başkanı ve ISCA ve Ulusal NowWeMove Türkiye koordinatörü Feridun Ekmekçi, “Uluslararası sosyal medya verilerinde NowWeBike JOH turu hakkında gerekli haberler yer aldı. Tur güzergâhı boyunca 6 büyük organizasyon koordine edilerek katılım sağlandı. 11 ülkede 30 bölgesel etkinlik organize edildi ve tur esnasında 5 Avrupa şehir başkentinden geçildi. 200’e yakın yerel bisikletçi pedal basarak, 25 bin 500 kişiye ulaşıldı. NowWeBike web sitesi 350 bin ziyaretçiye ulaşarak 14 milyona yakın ADS taramasında yer aldı. Avrupa Sınır ötesi bisiklet turu Danimarka, Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan ve Avusturya ülkelerinden bisiklet ile sınır geçişi sağlanarak pedallandı. JOH turu 18 Ağustos 2016 da Kopenhag’da büyük bir açılış töreni ile başlatılarak, 17 Eylül 2016 da Viyana’da 2 bin 500 km, 9 Eurovelo rotası ve 31 günde tamamlandı” dedi.

Ekmekci, JOH NWB ENVERÇEVKO uzun yol bisiklet takımı 2’si kadın 4 gönüllü bisikletçi üyeden oluştuğunu belirtti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak sadece bisiklet ile ilgili değil, her türlü spor dalında amatör spor faaliyeti gösteren bütün kulüplere can suyu denilebilecek ölçüde hiçbir ayrım gözetmeden herkese bir can suyu vermeye çalıştıklarını açıkladı. Başkan Gürün, “Daha çok ulusal ve uluslar arası projelerde spor kulüplerimize yaptıkları etkinliklerde katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu şekilde amatör sporların ivme kazanmasını istiyoruz. Biz altyapı ve tesisler ile ilgili yatırımlar yapmak suretiyle o alanlarda o alanlardan faydalanacak amatör sporcuların her Türklü imkânlardan faydalanarak kendilerini geliştirmelerini istiyoruz. Gökova Bisiklet Turu artık Avrupa’da uluslar arası boyutta yerini almıştır. Muğla sadece kıyıdan ibaret değil. Muğla yüzde 68 ormanları ile çok büyük bir kırsal zenginliğe sahip. 110 antik kent var. Bu coğrafya sadece 1470 km kıyı uzunluğu ile çok önemli bir yere sahip. Her koyda ayrı bir manzara ve peyzaj var bizleri karşılayan. Ama aynı şekilde kırsalımız da var. Kırsalda da bisiklet sporunun yapılabileceğini ve uluslar arası boyuta taşınan bu etkinliklerin buralarda yapılması turizmin beslenmesi açısından da spor çok önemli. Doğa, sağlık turizmine girerek bunları çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bunların tanınması açısından bisikletin yeri çok tanıtım açısından çok önemli. Çanakkale’ye giden bisikletçilerimize de sizlerin deyimi ile tekerinize taş değmesin. Sağlıklı gidin, sağlıklı gelin” dedi.

Konuşmaların ardından 18 Ağustos’ta Kopehnag’da başlayıp, 17 Eylül 2016 tarihinde sona eren 2 bin 500 kilometrelik uzun yol bisiklet turunda çekilen fotoğraflardan bir kısmının yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Sergi sonrası Çanakkale Şehitliği’ne ziyarete gidecek bisikletçiler Muğla Büyükşehir belediye Başkanı Osman Gürün tarafından yolcu edildi.

Bir önceki yazımız olan ‘15 Temmuz Demokrasi Mücadelesi’ konferansına katılan Muğla Valisi Amir Çiçek; başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri