Muğla Haberleri, Muğla Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Taşlıca sakinlerine kötü haber

150 yıldır sağlıklı içme suyu sorunu yaşayan Marmaris’in Taşlıca Mahallesi sakinleri yaşadıkları su sıkıntısının çözümü için kendi imkânları ile sondaj yaptı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Kırkkuyular olarak bilinen bölgede Kasım 2016 yılında sondaj çalışması yaptı. Yapılan sondaj çalışmasında bulunan suyun ile ilgili Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Marmaris Çevre Analiz Laboratuvarında analiz yapıldı. Yapılan analiz sonuçlarına göre elde edilen değerlerin insan sağlığı açısından uygun olmadığı belirtildi. Değerlendirme raporunda “Numune analizi yapılan parametrelerde 17 Şubat 2005 tarih ve 25730 sayılı resmi gazetede yayımlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe göre ‘Amonyum, Demir, Mangan, Bulanıklık, Renk bakımından uygun değildir” denildi.

Mahalle sakinlerinin su sondajı sonrası 300 metreden çıkan suyun basında yer almasının ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “1 Mayıs 2017 Pazartesi günü Taşlıca Mahallemizle ilgili basında yer alan haberlere istinaden bir açıklama yapılması gereği duyulmuştur. Haberde yer alan vatandaşların kendi imkanlarıyla su bulduğuyla ilgili olarak aynı noktada 2016 Kasım ayında yapılan sondaj çalışmamızda su bulunmuştur. Ancak sudan alınan numuneler ile yapılan analiz sonuçlarına göre Amonyum, Demir, Mangan, Renk ve Bulanıklık değerleri bakımından bulunan suyun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’e uygun olmadığı tespit edilmiştir. Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda ve ekte bulunan analiz raporuna göre Taşlıca Mahallemizde bulunan suyun insanların içemeyeceği, ancak hayvanların içebileceği bir su olmasından dolayı içme suyu olarak değerlendirilmemiştir. Bu konu hakkında gerek muhtara, gerekse mahalle halkına sözlü olarak suyun kullanılmaması ile ilgili bilgi verilmiştir. Taşlıca Mahallemizdeki 150 yıllık su sorunun giderilmesi için çalışmalarımızın devam ettiğini önemle vurgulamak isteriz” denildi.

Bir önceki yazımız olan 15 Temmuz sanığı Paşa lakaplı Zekeriya Kuzu cezaevinde kendini şiire vermiş başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri